Küttepuu müük

Võtke meiega ühendust:


  Küttepuude müük on oluline tegevusala Eestis, eriti arvestades riigi külmi talvesid ja laialdaselt levinud puuküttega kodusid. Tegemist on ettevõtmisega, mis põimib endas metsanduse, logistika ja klienditeeninduse, et pakkuda inimestele kvaliteetset küttematerjali. Müügiga tegelevad ettevõtted tagavad küttepuude kättesaadavuse nii linnades kui ka maapiirkondades, pakkudes laias valikus erinevaid puiduliike, nagu kask, lepp ja kuusk.

  Eestis toimiv küttepuude turg peegeldab pidevat nõudlust hea kütteväärtusega ja sobiva niiskustasemega puude järele. Kvaliteetsed küttepuud peavad olema korralikult kuivatatud, et tagada maksimaalne kütteefektiivsus ja minimaalne saasteainete emissioon põlemisel. 

  Küttepuude müüjate jaoks on oluline pakkuda mitte ainult kvaliteetset toodet, vaid ka kliendisõbralikku teenust, sealhulgas transporti ja nõustamist. Tarnetingimused on tihti kohandatavad vastavalt kliendi asukohale ja ostetud küttematerjalide mahule. 

  Küttepuude tüübid Eestis

  Eestis eelistavad paljud soojusallikana kasutada küttepuid, mis on keskkonnasõbralik ja taastuv ressurss. Erinevad puuliigid pakuvad eri omadustega küttematerjali, olenevalt nende põlemisomadustest ja kütteväärtusest.

  Kask

  Kask on üks populaarsemaid küttepuid Eestis, tuntud oma suure kütteväärtuse poolest. Kasepuu põleb kaua ja annab ereda leegi, mis teeb selle ahikütte jaoks ideaalseks valikuks.

  Lepp

  Lepp on pehmem puuliik, mis põleb kiiresti ja jätab vähe tuhka. Küttepuude seas hinnatakse leppa selle puhaste põlemisomaduste poolest, mis on sobilikud nii pliidi- kui ka kamina kütteks.

  Sanglepp

  Sanglepp on tihe ja raske puuliik, mis eraldab küttesoojust ühtlaselt ja pika aja vältel. Selle niiskusesisaldus on madal, mis aitab kaasa efektiivsele ja puhtale põlemisele.

  Haab

  Haab on pehme puu, mis süttib kergesti ja põleb suhteliselt kiiresti. Haava madalam kütteväärtus ei muuda seda peamiseks küttematerjaliks, kuid see sobib hästi süütepuiduks või segamiseks teiste tugevamate küttepuiduga.

  Okaspuu

  Okaspuu küttepuud, nagu kuusk ja mänd, on kergesti süttivad, kuid nende põlemisaeg on lühem võrreldes lehtpuudega. Okaspuud sisaldavad vaiku, mis võivad tekitada korstnasse tahma, seega on oluline korstna regulaarne hooldus, kui kasutatakse okaspuust küttepuid.

  Niiskusesisaldus ja kvaliteet

  Küttepuude niiskusesisaldus on määrava tähtsusega indikaator, mis mõjutab nii põlemiskvaliteeti kui ka saadud soojushulka. Kuivemad halud pakuvad tõhusamat põlemist ja seega on niiskusprotsendi jälgimine oluline aspekt küttepuude valikul ja kasutamisel.

  Kuivad küttepuud

  Kuivad küttepuud on läbinud kuivatamisprotsessi, mille tulemusena on niiskusesisaldus langenud alla 20%. See tagab optimaalse põlemiskvaliteedi ja suurema energiasisalduse, mis võib ulatuda kuni 1500 KWh/rm kase puhul. Kuivad küttepuud süttivad kiiremini ja põlevad kõrgema temperatuuriga, mis teeb neist kvaliteetse küttematerjali.

  Toored küttepuud

  Toored küttepuud sisaldavad niiskust rohkem kui 20%, mis muudab need raskemini süttivaks ja vähendab efektiivsust. Toore puidu niiskusesisaldus on tavaliselt umbes 50% ja pärast aastast kuivamist võib see langeda 30–35%-ni. 

  Metsakuiv küttepuu

  Metsakuiv küttepuu on looduslikult kuivanud, tihti otse metsas, ja nende niiskusesisaldus võib olla muutlik. Metsakuivuse kvaliteet sõltub paljuski ladustamistingimustest ja ilmastikuoludest, mis tähendab, et niiskusetase võib jääda kõrgemaks kui tehniliselt kuivatatud küttepuudel.

  Niiskussisaldus

  Niiskussisaldus on oluline näitaja, mida tuleb arvesse võtta küttepuude ostmisel ja kasutamisel. Madalam niiskusesisaldus tagab puhtama põlemise ja vähendab tahma tekkimist korstnas. Kvaliteetsete kuivade küttepuude niiskustaseme kindlakstegemiseks võib kasutada spetsiaalseid niiskuse mõõtjaid ning jälgida, et see ei ületaks 20%.

  Mõõtmed ja pakendamine

  Küttepuude müük võtab arvesse olulisi detalje nagu halu pikkus ja pakendamisviis, mis on määravaks tarne ja ladustamise effektiivsuses.

  Halu pikkus

  Halu pikkus mõjutab oluliselt küttepuude sobivust erinevatele küttelahendustele. Turul levinud halupikkused varieeruvad enamasti 30 cm kuni 75 cm vahemikus, tagades iga küttekolde jaoks sobiva mõõdu.

  40l võrkkotis

  40-liitrised võrkkotid on populaarsed tänu oma käepärasusele ja kergusele. Need kottis küttepuud sobivad kasutajatele, kellel on vaja väiksemaid koguseid või kes soovivad puude hoiustamist ja liigutamist lihtsustada.

  Konteineris küttepuud

  Konteineriga müüdavad küttepuud on suuremahuliste tellimuste puhul optimaalseks valikuks. Konteinerid võimaldavad transportida suuri koguseid korraga ning on tihti kasutusel ka lahtiste küttepuude kohaletoimetamiseks.

  Laotud puu

  Laotud küttepuu tähendab virnastatud metsamaterjali, kus mõõdetakse puukogust koos koore ja õhuvahedega. See on levinud viis osta küttepuud ruumimeetri (rm) ühikus, mis aitab tagada täpse ja verifitseeritava koguse.

  Hinnastamine ja maksumus

  Küttepuude müük on hoolikalt struktureeritud protsess, kus küttepuude hinnad ja transpordi maksumus on kaks eelarve planeerimisel kriitilist tegurit. Eesti turu võrdlus näitab, et nii küttepuude hinna kui ka transpordi maksumus sõltuvad mitmest tegurist, nagu piirkond, kogus, ja puuliik.

  Küttepuude hinnad

  Küttepuude hinnastamisel on tavapäraselt arvestatud puude liigi, niiskustaseme ja lõikepikkusega. Hinnad võivad varieeruda olenevalt nõudlusest ja hooajast. Näiteks:

  • Kuiv kask: 70€/rm
  • Segapuu: 60€/rm
  • Metsakuiv okaspuu: alates 57€/rm

  Hinnad on tihti esitatud ruumimeetri (rm) kohta, mis aitab tarbijal hinnata vajamineva küttematerjali kogust.

  Transpordi maksumus

  Transpordi maksumuse osa küttepuude hinnastamine sõltub peamiselt veo kaugusest ja tellimuse suurusest. Enamik ettevõtteid pakub fikseeritud hinnaga või kilomeetri põhist tasu transportimiseks. Tarne raadius ja hinna arvutamine võib varieeruda sõltuvalt ettevõttest.

  küttepuu müük